Polski Związek Wędkarski Okręg w Poznaniu
http://www.poznan.pzw.org.pl

Aktualności

zb. Długołeka - nakaz zabierania karpi z objawami choroby

Aktualności | 2021-06-23 | Publikujący: Okręg PZW w Poznaniu

karp z objawami zakażenia pierwotnikami

INFORMACJA NIEAKTUALNA

W związku z wystąpieniem u karpi na zbiorniku Długołęka objawów inwazji pierwotniaków Myxobolus, których efektem są owrzodzenia na podstawie §46 ust. 3 Statutu PZW wprowadza się, do odwołania, na przedmiotowym akwenie nakaz zabierania złowionych karpi posiadających wyraźne objawy choroby (owrzodzenia) w tym zezwala się na odstępstwo od RAPR PZW Okręgu w Poznaniu w przypadku złowienia niewymiarowego karpia z wyraźnymi objawami choroby.

 

Pierwotniaki nie atakują ludzi i choroba ryb nie jest szkodliwa dla wędkujących i konsumujących ryby zdrowe. Chore ryby z uwagi na mało estetyczny wygląd, oraz to, że cysty z pasożytami mogą się znajdować także w mięśniach, nie nadają się do spożycia.

 

Zalecamy wędkarzom, dezynfekcję siatek wędkarskich po ich użyciu do przetrzymywania ryb w z. Długołęka, aby nie przenosić patogenu na inne akweny.

Prosimy równiez o zgłaszanie i nie wypuszczanie złowionych na przedmiotowym zbiorniku innych ryb karpiowatych np. karasi, które byłyby objete zmianami chorobowymi.

 

Przypominamy o zakazie przenoszenia ryb pomiedzy zbiornikami w szczególności pozyskiwania żywca na zb. Długołęka i używania go na innych akwenach.

 

Informujemy, że akwen w pierwszej kolejności zostanie poddany wapniowaniu. Dodanie rozpuszczonego wapna do wody poprawi warunki sanitarno-środowiskowe zbiornika. Zabieg ten nie będzie miał negatywnego wpływu na ryby i możliwość ich konsumowania oraz na możliwość wędkowania. Przewiduje się, że zabiegi wapnowania dadzą efekt w II połowie czerwca i przedmiotowe nakazy i zakazy będa mogły zostać zniesione.