Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

0

Aktualności

Wyjaśnienie do nowych zasad wędkowania

Aktualności | 2020-10-29 | Publikujący: Okręg PZW w Poznaniu

dot. stosowanie zrywki, wywózka do 50 m

- Zabrania się połowu ryb metodą na „zrywkę" - tj. wędką z wykorzystaniem dodatkowej linki tzw. „zrywki" której zadaniem jest utrzymanie przynęty (zestawu) w miejscu i zerwanie się po braniu i/lub zacięciu ryby, a która to linka jest mocowana do takich elementów jak drzewa, kamienie, bojki itp.

- Zabrania się wywożenia przynęt i zanęt na odległość większą niż 50 m

- Na akwenach dopuszczonych do wędkowania wyłącznie z brzegu obowiązuje zakaz używania sprzętu pływającego do celów wędkarskich. Zakaz ten dotyczy również zdalnie sterowanych modeli łodzi do wywozu zanęt i przynęt.


Okręg PZW w Poznaniu wyjaśnia, że w/w ograniczenia zostały wprowadzone na wniosek Walnych Zgromadzeń Kół wędkarskich, Zebrań Rejonów PZW i strażników Społecznej Straży Rybackiej. Przepisy te objęte były konsultacją na Rejonach i podczas obrad Komisji Ochrony i Zagospodarowania Wód.


Przesłanki do wprowadzenia w/w ograniczeń:
1. Przegradzanie zrywkami koryta rzeki Warty i sprowadzanie niebezpieczeństwa w ruchu wodnym.
2. Grodzenie rzeki Warty wzdłuż jej biegu po 100 m w górę i w dół rzeki wyłączając z wędkowania kilkanaście ostróg.
3. Przegradzanie linkami całych jezior i sprowadzanie niebezpieczeństwa na inne osoby korzystające z jeziora.
4. Wypadki o zmroku kiedy płynący łodzią wpływają w linki wywiezionych zestawów.
5. Wplątywanie się linek w silniki łodzi.
6. Liczne konflikty pomiędzy wędkarzami na brzegu a wędkującymi z łodzi w tym awantury i bójki związane z uzurpowaniem sobie prawa do jeziora i zabranianie innym pływania po jeziorze.
7. Wywożenie zestawów na przeciwległy brzeg jeziora i zabranianie innym wędkującym przepływania w okolicach położenia zestawów i na odcinku od stanowiska do zestawu końcowego.
8. Głośne imprezy i libacje alkoholowe nad wodą na które pozwalały sobie osoby wywożące zastaw na przeciwległy brzeg akwenu.
9. Roszczeniowe podejście wędkarzy do akwenów i prawa do wędkowania bez poszanowania innych członków PZW.
10. Uzurpowanie sobie prawa do wędkowania i do łowiska ograniczając tym samym prawo do wędkowania innym osobom.
11. Grupa wędkarzy na jednym stanowisku potrafiła ograniczyć wędkowanie na połowie akwenu poprzez wywiezienie kilkunastu zestawów po całym akwenie.
12. Pozostawianie resztek linek po zrywkach nad wodą.
13. Pozostawianie na jeziorach bojek wykonanych z butelek PET.
14. Utrudnianie kontroli zestawu ze względu na niechęć do jego wyciągnięcia z wody podczas kontroli.
15. Stosowanie na zrywkach ryb pochodzących z zakupów a tym samym wprowadzanie ryb nie pochodzących z danej wody.
16. Przepisy rozporządzenia stanowią, że wędka składa się z wędziska i linki zakończonej haczykiem. W myśl tej definicji zestaw na zrywkę nie spełnia wymogów rozporządzenia ponieważ, zestaw końcowy jest przymocowany do bojki, kamienia lub innego elementu stałego.
17. Brak możliwości rozstrzygania konfliktów pomiędzy wędkującymi z łodzi a z brzegu w przypadku sporów o miejsce wędkowania.
18. Wywózkę na odległość 50 m określono ze względu na fakt, że wędkarz łowiący z łodzi ma obowiązek zachować odległość 50 m od łowiącego z brzegu. Celem tego zapisu jest ograniczenie możliwości występowania konfliktów i danie możliwości ich rozwiązywania.
19. Okręg PZW w Poznaniu gospodaruje na niewielkich akwenach, o dużej presji wędkarskiej, gdzie stosowanie wywózek ogranicza dostęp do wędkowania innym członkom PZW.
20. Jeziora na których ograniczone jest stosowanie wędkowania z łodzi są zazwyczaj niewielkimi akwenami, a tym samym wywózka zestawów na małych zbiornikach powoduje ich całkowite przegradzanie.

 

Przepisy te stanowią punkt wyjściowy aby ustandaryzować i pogodzić różne grupy wędkarzy i aby wprowadzić porządek na jeziorach. Jest to kompromis dla wędkarzy stosujących m.in. metody gruntowe, spinningowe i spławikowe.

Poleć znajomemu

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Komentarze

Komentarze (16)

 • majro Data dodania: 11 miesięcy temu Oceń: 1 + / -

  Kolejna sprawa wywożenia zestawów. Jeżeli jako osoba nie będąca wędkarzem będę pływał sobie łódką zanętową to ten zapis mnie nie obowiązuje i mogę sobie i ton kukurydzy wywieźć. a później Kijem karpiowym z ołowiem machnąć spokojnie 100metrów. Więc zapis nic zupełnie nie wnosi. lepiej wprowadzić ograniczenia że tylko na wprost, ze tylko np. dp połowy łowiska, że 50 metrów że bez ograniczeń jak na przeciwko nie ma łowiska jak np. w Jeżewie. Wprowadzenie ostrych rozwiązań zawsze będzie wprowadzało ich obejście a w rzeczywistości będzie jak jest i to wtedy często na złość. więc kolejny proszę o rozwagę w podejmowaniu tak drastycznych posunięć.

 • majro Data dodania: 11 miesięcy temu Oceń: 0 + / -

  Witam serdecznie. Kilka słów do w/w zmian.
  Po pierwsze skoro cały czas stoi zapis, że nie wolno grodzić Warty a i tak takie praktyki były stosowane, to wprowadzenie zmian niczego nie zmieni. I tak i tak prawo będzie łamane.
  Czuję się niezmiernie pokrzywdzony, zaczęliśmy na Warcie z synem dopiero co stosować zrywkę. nie posiadamy łódki, zajmujemy zawsze tyko dwie główki, nikomu nie przeszkadzając. I to nam się odbiera prawo do wędkowania zamiast nas chronić. Myślę, że szanowny zarząd powinien uspokoić emocje, wprowadzić racjonalne zmiany i restrykcyjnie ich przestrzeganie sprawdzać i będzie wszystko ok.
  Przecież jest pełno ludzi, którzy na Warcie łowią na 5 wędek i więcej to w myśl tego rozumowania należy zabronić stosowania na rzece używania wędek.
  Bardzo trafna uwaga kolegi poniżej, że te osoby co łowią sumy, zawsze je wypuszczają i to jest fakt niepodważalny.
  kolejna sprawa stosowania markerów, stoi zapis, że można 50 m. od brzegu, a np. w Roszkowie po 100 i więcej, ale do chole... nikt tego nie sprawdza. I istnieje pełne przyzwolenie na jawne łamanie przepisów.
  Uważam, że przyszłość będzie wyglądała tak, że Ci co tak łowili nadal będą tak łowić. A Ci, co stosują podobne metody, ale w pełni przestrzegając przepisów zostają pozbawieni zabawy i pasji. Więc bardzo proszę o rzeczowe pochylenie się nad zmianami. ograniczeniem możliwości a nie całkowitym im zakazom. Bo to i tak nic nie zmieni.

 • majro Data dodania: 11 miesięcy temu Oceń: -2 + / -

  Rozwiń
 • majro Data dodania: 11 miesięcy temu Oceń: -1 + / -

  Rozwiń
 • majro Data dodania: 11 miesięcy temu Oceń: -1 + / -

  Rozwiń
 • Jankowski Stanisław Data dodania: 11 miesięcy temu Oceń: -1 + / -

  Rozwiń
 • Jankowski Stanisław Data dodania: 11 miesięcy temu Oceń: 0 + / -

  stan1950

  Ujednolicenie przepisów do wszystkich jezior jest jednym wielkim nieporozumieniem.Wiekszość jezior w okręgu to jak napisaliście to małe akweny niestety pozarastane trzciną znalezienie miejsca do wędkowania wręcz graniczy z cudem,wywózka modelem RC jest jedyną szansą na złapanie karpia,a niestety masowo zarybiacie karpiem,dlatego uważam że wprowadzenie zakazu używania łodzi RC na jeziorach dopuszczonych do wędkowania z brzegu jest jednym wielkim nieporozmieniem.Na tych małych akwenach nie ma możliwości aby komuś się coś wplątało.A zapis mógł brzmieć -stanowisko 10 m prostopadle do brzegu jeziora na odległość nie większą jak jego oś,dopuszczalne jest wywożenie zestawów pod przeciwległy brzeg w przypadku braku stanowiska wędkarskiego.

 • waldek4 Data dodania: 11 miesięcy temu Oceń: 5 + / -

  I bardzo dobrze że okręg Poznań pierwszy się wziął za ten proceder. Łamią prawo stosując niedozwolone metody, przywożą żywca z innych wód i stwarzają zagrożenie plecionkami na wodzie. Miałem kontakt z tym środowiskiem na zawodach i zlotach ale w porę odbiłem. Wiem jaka to patologia się tam zbiera, na Odrze miejscowi sprzątali po spędzie jaki zorganizowali, w Krakowie jawnie łamali prawo straż miała co robić. Nie należy się temu środowisku żadne zmiany regulaminu o jakie wnioskują petycjami bo sami nie stosują się do uchwalonych przepisów.

 • aCzemu Data dodania: 11 miesięcy temu Oceń: 3 + / -

  Widzę, że co niektórym "prawdziwym wędkarzom" zasiadkowy alko mózg wypalił i na wzrok siadł.

 • aCzemu Data dodania: 11 miesięcy temu Oceń: 1 + / -

  Widzę, że co niektórym "prawdziwym wędkarzom" zasiadkowy alko mózg wypalił i na wzrok siadł.

 • Misiak Kamil Data dodania: 11 miesięcy temu Oceń: 0 + / -

  Tak się cieszycie. Wkoncu plecaki będą naładowane rybami. Jak byście jechali nad wodę dla przyjemności to byście nie mieli żadnego problemu do wędkarstwa sumowego ale fakt od 2021r powstanie nowa metoda o nazwie wedkarstwo mięsiarskie. Jeszcze napiszcie prośbę do tych nieszczęsnych prezesów z pzw o to byście mogli na siate łowić bo na wedke nieraz nie bierze. Zal wam dupy ściska ze my sumiarze, karpiarze, prawdziwi wędkarze bez żadnych skrupułów ryby wypuszczamy a wy darmozjady dobrze nie zlowicie juz macie naszykowane maszynki do mięsa i słoiki. Tak samo tylko sumiarze spożywają alko nad woda a wy to co jesteście kurrrła abstynenci każdy po 10 wszywkach. Wy nie zostawiacie śmieci, moze nie zostawiacie co zostanie to do wody zeby do domu nie zabrać. Patrze na te komentarze to sie rzygac chce. Liczy się tylko mięso mięso i patelnia. My i tak bedziemy łowić bo zamilowanie do pasji i wędkarstwa wygra a wy będziecie płakać w krzakach i patrzeć jak rybką zwracamy wolność aż wam gule będą skakać. I dalej będziecie dzwonić na straz i wyplakiwac się w słuchawkę. Taka jest wasza mentalność was mięsiarzy i waszych kumpli zarządców prezesików itd. Nara i j***ć pzw i mięsiarzy 😁😁😁

 • aCzemu Data dodania: 11 miesięcy temu Oceń: 4 + / -

  Czas najwyższy. Brawo. Wody sa dla wszystkich użytkowników, dla wędkarzy, kajakarzy, turystów itp., a nie tylko dla sumiarzy czy karpiarzy. Posiadanie sprzętu za kilka tysięcy - jak to ktoś napisał - nie uprawnia nikogo do bycia ponad prawem. Tak jak to się dzieje na polskich drogach.

 • x Roman Data dodania: 11 miesięcy temu Oceń: 3 + / -

  zamela

  Witam
  proszę okręg o nie uginanie się w tym temacie bo sprawa została wyjaśniona bardzo dokładnie jak to wygląda nad wodą inie ma ze nie bo tak właśnie jest . Setki kamieni z sznurkami pozostawione na dnie rzeki po podwodnym spławiku a wystarczyło używać biodegradowalnych sznurków z naturalnych włókien a nie syntetyków to samo wywózki karpiarzy na odległość większą jak 50m bo jeszcze 70m km ale 200 ? 300?
  to już przegięcie i wbicie markera , parkera , rurki od kabli czy montaż piłki na sznurku nic nie da bo nie może jeden zabierać przestrzeni do wędkowania drugiemu a co jeśli ktoś postnanowi wywieźć zestawy wzdłużbrzegu na długość 1 km ? to 1 km lini brzegowej będzie zajęty ? gdyby karpio-sumiarze nie przeginali to by było dobrze a tak ktoś musiał z tym zrobić porządek i ciesze się że okręg Poznań wziął się za to pierwszy .
  pozdrawiam

 • lobrzyn Data dodania: 11 miesięcy temu Oceń: 8 + / -

  Wszystkie okręgi powinny tak postapić zanim dojdzie do wypadku, karać srogo za stosowanie dwóch haków czy na podcinkę szarpaną w pionie.

 • jbkajdulka Data dodania: 11 miesięcy temu Oceń: -4 + / -

  Rozwiń
 • mikoooo Data dodania: 11 miesięcy temu Oceń: -4 + / -

  Rozwiń