Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

0

Aktualności

Informacja Polskiego Związku Wędkarskiego w sprawie propozycji przedstawionych na konferencji prasowej przez przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury i przedstawicieli Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie

Aktualności | 2022-01-30 | Publikujący: Zarząd Główny PZW

21 stycznia 2022 roku odbyła się konferencja prasowa z udziałem Marka Gróbarczyka - Sekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Przemysława Dacy – Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie i Janusza Wrony – Dyrektora nowo powstałego Departamentu Rybactwa w PGW WP. 

Na konferencji poinformowano o wprowadzeniu jednolitej „opłaty krajowej” w wysokości 250 złotych za zezwolenia wędkarskie, które umożliwią uprawianie amatorskiego połowu ryb na 27 obwodach rybackich będących w jurysdykcji i udostępnianych wędkarzom przez PGW WP na terenie RZGW w Białymstoku, Bydgoszczy, Krakowie i w Poznaniu. Zezwolenie "Nasze Łowiska" (wody.gov.pl) Nie obejmuje ona zezwoleń na wędkowanie na wodach będących w użytkowaniu PZW i innych podmiotów. 

W Polsce mamy obecnie nieco ponad 2.200 obwodów rybackich zlokalizowanych na powierzchniowych śródlądowych wodach płynących, które zostały oddane w użytkowanie różnym podmiotom na podstawie umów zawartych ze Skarbem Państwa. 

1.138 obwodów to wody użytkowane przez Polski Związek Wędkarski. 


Nasz Związek użytkuje i udostępnia wędkarzom łącznie 219,5 tys. ha wód, które są zarybiane 33 gatunkami ryb o łącznej wartości 40 mln 453 tys. zł. W Polskim Związku Wędkarskim produkcja materiału zarybieniowego prowadzona jest przez 21 okręgów PZW i GR PZW w Suwałkach, w 49 ośrodkach zarybieniowych.  


Polski Związek Wędkarski przeznacza na ochronę wód ponad 13,3 mln zł rocznie ze składek członkowskich.


Wody Polskiego Związku Wędkarskiego są chronione przez 360 powiatowych jednostek Społecznej Straży Rybackiej, powołanych na wniosek Zarządów Okręgów. W SSR działa ponad 8 tys. członków PZW, tworzących około 1.000 grup terenowych przy Kołach PZW. 

 

W związku z licznymi zapytaniami i wątpliwościami wędkarzy informujemy, że w roku 2022 uprawianie amatorskiego połowu ryb na wodach udostępnionych przez Polski Związek Wędkarski odbywa się na dotychczasowych zasadach na podstawie odpowiednich zezwoleń wydawanych przez Okręgi PZW. 

 

 

Rzecznik prasowy ZG PZW


Poleć znajomemu

Zdjęcia

Komentarze

Komentarze (15)

 • jaroslaw Data dodania: 6 miesięcy temu Oceń: 0 + / -

  Koledzy nie dziwię się, że jesteście rozgoryczeni ale nie wszędzie tak jest. Ja przez 35 lat uczestniczyłem bardzo aktywnie w kole ZA DARMO, nawet jak byłem skarbnikiem to grosza nie brałem dla siebie a te pieniądze przeznaczałem dla młodzieży, teraz od 6 lat już nie pracuję tylko łowię ryby na bardzo rybnej wodzie PZW albo na swojej prywatnej dwuhektarowej. Trochę mi żal tych lat przepracowanych zamiast łowić ryby. Tak samo jak sejm i rząd jest w naszych rękach wyborców tak samo w naszych rekach jest PZW. Nie mówcie ONI TYLKO MY bo to nasz związek a nie kosmitów

 • strapek Data dodania: 6 miesięcy temu Oceń: 0 + / -

  Witam, ja w tym roku postanowiłem nie płacić ani do Pzw ani do Wód Polskich. Wody Polskie na tą chwilę za mało łowisk proponują. Jak to będzie wyglądało w przyszłości czas pokaże. Poczekam. Natomiast Pzw nie zapłacę już złamanego grosza bo uważam, że tego związku już nie ma - są tylko konta bankowe. Przez ostatnie 6 lat chodzenia częstego na ryby nie miałem nad wodą kontroli karty wędkarskiej - to gdzie ta walka z kłusownictwem. Ryb też zresztą nie ma, więc chyba dlatego nie kontrolują bo i tak nikt nic nie łapie lub mało. Skoro nie kontrolują to po co płacić w ogóle. Gdzie się podziało bezpłatne porozumienie dolnośląskie które funkcjonowało przez tyle lat nie mówiąc już o porozumieniach z innymi okręgami z całej Polski - pewnie brakło pieniędzy na podwyszki dla prezesów. Co roku tylko podnoszą składkę a w tym roku to już mistrzostwo przez likwidację porozumień. Dziękuję za taki związek. póki co odkładam wędki do szafy i czekam na rozwój sytuacji - mam jeszcze inne Hobby, które sobie spokojnie rozwinę w tym czasie. Pozdrawiam wszystkich miłośników moczenia kija. Miejmy nadzieję, że za jakiś czas będzie lepiej ale chyba nie w tym roku.

 • dzidek083 Data dodania: 6 miesięcy temu Oceń: 0 + / -

  jarosław - ludzie nie uczestniczą w życiu koła bo to nie ma sensu . PZW nie ma wpływu na operatyw !!! na kształt naszych wód (rzgw robiło co chciało : osuszało , udrożniało .....) ale PZW ma wpływ na to jaka będzie kiełbasa na zawodach i ciasteczka na zebraniach. Czy tego chce 90 % wędkarzy , która nie uczestniczy w życiu koła i nie jeździ na zawody. Może Polskie Wody będą bardziej władne w organizacji odpowiednich warunków dla ryb . To co mi się podoba to akcja zwiększenia retencji . Może będzie lepiej w organizacji tarlisk i zimowisk bo pzw jest totanie nie władne w tym temacie. Może nie ma co z góry krytywkować takie to polskie ......

 • jaroslaw Data dodania: 6 miesięcy temu Oceń: 0 + / -

  Po tej pseudo reformie za dwa, trzy lata przeklniecie te nowe zasady, bo tu nie chodzi by było lepiej dla wędkarzy tylko by wyiskać do dna pieniądze, bo brakuje już papieru na drukowanie pustych pieniędzy. Ciekawe czy któryś z posłów czy z rządu pójdzie zarybiać czy pilnować wody,chyba, że z bandą fotoreporterów aby zrobić sobie reklamę jak prze sadzeniu drzew.

 • jaroslaw Data dodania: 6 miesięcy temu Oceń: 0 + / -

  To czemu 90% nie uczestniczy w życiu koła i związku. To takie pieprzenie zrobić dziecko i odejść do kochanki bo młodsza i bardziej atrakcyjna a jak się znudzi znaleźć inną dupę

  Nikt nikomu nie zabrania uczestniczyć drzwi są otwarte. To dzięki tym starym dziadkom jest to co jest i stare dziadki pilnują wód i zarybiają, bo młode obiboki tylko przychodzą raz w roku jak sikorki do karmnika na gotowe.

 • dzidek083 Data dodania: 6 miesięcy temu Oceń: 0 + / -

  Tyle gadania , beton , beton , beton !!! jak się pojawia światełko w tunelu to od razu hejt! Ktoś chce zreformować sytuacje wędkarstwa w Polsce! na modłe przeciętnego wedkarza - czyli płacę i mam ! bez członkostwa i karty . No nie od razu Kraków zbudowano może dobrze samemu pzw zrobi drobna konkurencja. Przeciętny wędkarz czyli jakieś 90 procent nie uczestniczy w życiu koła więc po co ta szopka ze stowarzyszeniem? Ile pieniędzy idzie na to żeby kondycja naszych wód była lepsza i ile jest przezerana?

 • Jan Data dodania: 6 miesięcy temu Oceń: 0 + / -

  Większośc wędkarzy interesuje ile zapłacę i gdzie mogę wędkować. Jak narazie z niewielu informacji na które mamy jasną odpowiedź wynika , że za 250 zł. możemy zarzucić wędkę tylko w wodach Białystok,Bydgoszcz,
  Kraków i Poznań i tylko w ramach RZGW w/g załącznika. Nie pojadę na ryby 400-500 km. Politycy chcący dojśc do władzy/ koryta/ obiecują gruszki na wierzbie, ale jak się nie umie rządzić finansami to tylko skok na kasę i wyprzedaz majątku Naszego za nasze pieniądze. I tak obiecują zniesienie karty wędkarskiej / utopia/, nie odławianie sieciami ryb z rzek, brak rejestrów połowów. Obiecują kontrolować okregi i zabierać wody administrowane do tej pory przez PZW i przeznaczać je wędkarzom u nich zrzeszonych. Ale wiele okręgów ma swoje wody i stawy na których prowadzą produkcję materiału zarybieniowego i co odbiorą to co jest prywatne, nonsens. A kto i za ile będzie bronił przed kłusownikami, a zarybienia, a pensje dla pracowników adm. A może to tylko zemsta któregoś z Panów, który został wyrzucony z ZGPZW. Za dużo domysło za malo konkretów

 • jaroslaw Data dodania: 6 miesięcy temu Oceń: 0 + / -

  Może ktoś z ZG PZW by się wypowiedział, bo na razie się zachowują jak oficerowie w Katyniu idący na rozwałkę

 • stan75_ Data dodania: 6 miesięcy temu Oceń: 0 + / -

  stan75_

  Zaznajomiłem się z informacją od PAŃSTWOWEGO
  GOSPODARSTWA WODNEGO WODY POLSKI i niema czegoś takiego jak jedna opłata na wszystkie akweny jest każde zezwolenie ma nazwę łowiska i dopiero opłacamy kwotę chodzi tylko o ujednolicenie opłat każde łowisko ma swoje zezwolenie i za każde trzeba osobno płacić czyli mamy przykładowo 5 łowisk pięć zezwoleń płacimy drodzy wędkarze 5X250 lub 5X125 lub dniówki niema wzmianki o jednej opłacie i korzystaniu za tą kwotę z innych akwenów w zasobach GOSPODARSTWA WODNEGO WODY POLSKI .

 • jaroslaw Data dodania: 6 miesięcy temu Oceń: 0 + / -

  Może ktoś z ZG PZW by się wypowiedział, bo na razie się zachowują jak oficerowie w Katyniu idący na rozwałkę

 • jaroslaw Data dodania: 6 miesięcy temu Oceń: 0 + / -

  Myślę, że ten pomysł narodził się w Sejmie jako wniosek poselski bez przemyślenia i przez kogoś kto nie zna się na strukturach wędkarstwa ani na samym wędkarstwie a chodzi tylko aby pieniądze wpłynęły do budżetu a zarybienia nie do wód skąd wpłyną pieniądze tylko według uznania i przynależności Podobnie rozdzielane są pieniądze do znajomków w województwach czy fikcyjnych fundacjach. Wiem jedno a żyję już długo, że jak oddamy wędkarstwo w ręce niedouków to już możemy się pożegnać z rybami. A przecież te struktury sami budowaliśmy przez dekady. Nie żal wam swojego dziecka oddać do sierocińca?

 • STOJOWSKI PIOTR Data dodania: 6 miesięcy temu Oceń: 0 + / -

  Witam Kolegów po kiju. Hasło zostało rzucone i przeciętny "KOWALSKI" pomysł pochwali. Czy nie fajnie zapłacić 250 i wędkować w całej PL ??? Ale jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach, pieniążki wpłyną do krajowego (biednego) budżetu a nie do PZW. Teraz my wędkarze mamy możliwość kontroli wykonywanych prac nad wodą, zarybień itd ponieważ władze PZW są przez nas wybierane. Jak wyobrażacie sobie nadzór nad Wodami Polskimi, ile i gdzie wpuszczą ryb. My nie będziemy stroną w sprawie. Poza tym, jeżeli opłacę akweny Wód Polskich to mam tylko obwody rybackie za które zapłacę 250 zł a na pozostałe wody będące w dzierżawie PZW około 270 zł - SUPER !!!. Świetny jest też pomysł likwidacji kart wędkarskich, może pójdźmy dalej tym tokiem rozumowania i zlikwidujmy obowiązek posiadania prawa jazdy. Każdy coś tam sobie w internecie poczyta. W mojej ocenie -" z deszczu pod rynnę". W PZW jest dużo do zrobienia, ale nie sztuką jest likwidacja, a zmiana na lepsze. To co proponują Wody Polskie trąca "KOMUNĄ" . Zastanawiam się czy panowie, którzy te pomysły tworzą sa aktywnymi wędkarzami. Pozdrawiam i połamania życzę.

 • jaroslaw Data dodania: 6 miesięcy temu Oceń: 0 + / -

  Kolego jak chcesz coś pomóc to pomóż albo sensownie pogadaj a nie przeszkadzaj

 • tomisss Data dodania: 6 miesięcy temu Oceń: 0 + / -

  Już niedługo trzeba będzie w pzw wnosić opłatę na każdy zbiornik osobno, bo zarząd główny za mało pieniędzy ma. A może chcą się nachapać zanim im wody pozabierają.

 • jaroslaw Data dodania: 6 miesięcy temu Oceń: 0 + / -

  I co dalej z PZW, czy to spotkanie było zaskoczeniem czy już wcześniej było to brane pod uwagę. Czy jest gdzieś na forum jakaś dyskusja, bo po 40 latach w PZW chętnie bym się zapoznał z perspektywami.