Projekty dofinansowane ze środków UE
Projekty dofinansowane ze środków UE
znajomego:
Powiadom znajomego:
-
Konferencje szkoleniowe – wzmocnienie potencjału organizacji działających na rzecz rybactwa
-
Rekompensaty wodnośrodowiskowe 2023 - 2027
-
Kampania informacyjno - promocyjna "Bardzo cenne małocenne"
-
Rybki, ryby i rybeczki z morza, jeziora, rzeczki – publikacja dla dzieci
-
Wsparcie za dodatkowe koszty poniesione przez podmioty w sektorze rybołówstwa i akwakultury w związku z zakłóceniami rynku(...)
-
Opracowanie i testowanie innowacyjnych, zasobooszczędnych systemów badawczych (...)
-
Innowacyjny system rozrodu i wychowu karpiowatych ryb reofilnych w biologicznie efektywnej i niskoemisyjej akwakulturze zachowawczej
-
Innowacyjna technologia wychowu młodocianych stadiów ryb jesiotrowatych o wysokim stopniu adaptacji do warunków naturalnych i seminaturalnych
-
Zakup środków transportu przeznaczonych do wewnętrznego transportu produktów rybnych pochodzących z (...)
-
Udostępnienie innowacyjnego oprogramowania do systemu szkoleń oraz platformy monitoringu środowiska.
-
Innowacyjne komponenty paszowe w żywieniu ryb reofilnych - optymalizacja oraz zwiększenie efektywności wychowu stadiów młodocianych.
-
Modernizacja i usprawnienie obiektu chowu i hodowli ryb Polskiego Związku Wędkarskiego w Zaborówcu w zakresie poprawy (...)
-
Modernizacja ośrodka zarybieniowego PZW w Zaborówcu w celu zwiększenia efektywności gospodarowania zasobami (...)
-
Wyposażenie ośrodka chowu i hodowli ryb Polskiego Związku Wędkarskiego w Dąbrówce Kościelnej w instalację fotowoltaiczną (...)
Polski Związek Wędkarski Okręg w Poznaniu wspólnie z Okręgiem Polskiego Związku Wędkarskiego w Radomiu, informują o realizacji przedsięwzięcia
pn.: Kampania informacyjno - promocyjna "Bardzo cenne małocenne"
Celem operacji jest:
Propagowanie wprowadzania do obrotu, jakości i wartości dodanej produktów rybołówstwa i akwakultury, a także przetwarzania tych produktów.
Zadania i działania, które będą realizowane w ramach operacji:
- Zadanie: organizacja w 3 kolejnych latach czterech faz projektu: fazy organizacyjnej, promocyjnej, eventowej i edukacyjnej.
- Faza organizacyjna obejmuje takie działania jak: powołanie komitetu organizacyjnego i naukowego, opracowanie koncepcji promocji i identyfikacji wizualnej, produkcje materiałów promocyjnych, kampanię promocyjno-reklamowa w mediach społecznościowych, przeprowadzenie badania rynku.
- Faza promocyjna obejmuje takie działania jak: kampania promocyjno-reklamowa w mediach, artykuły sponsorowane w mediach branżowych, zakup czasu antenowego w TV regionalnej, opracowanie i druk ulotek oraz zakup gadżetów reklamowych, przygotowanie książki kucharskiej zawierającej przepisy przygotowane przez min. 3 szefów kuchni, nagrody dla stowarzyszeń i klubów sportowych.
- Faza eventowa obejmuje takie działania jak: pikniki/ festyny - otwarte wydarzenia plenerowe - 2/rocznie, organizacja zawodów wędkarskich z nagrodami - 2 rocznie, organizacja stoisk promocyjnych podczas targów - 2 rocznie - Smaki regionów (MTP) i Radomski Festiwal Smaków, przygotowanie dokumentacja video i fotograficzna ze zorganizowanych wydarzeń.
- Faza edukacyjna obejmuje takie działania jak: stworzenie mobilnych ścieżek dydaktycznych, stworzenie materiałów edukacyjnych, stworzenie wirtualnych spacerów po zbiornikach wodnych 360°, stworzenie nagrań audio na potrzeby zajęć edukacyjnych, organizacja cyklu szkoleń i lekcji pokazowych ( z wykorzystaniem nowoczesnych technologii 2 szkoły x 20 klas), przeprowadzenie konkursów z nagrodami w szkołach, platforma konkursowa dla uczniów z całej Polski.
Operacja będzie realizowana w terminie:
- od 01.07.2024 r. do 30.06.2027 r.
Grupy docelowe:
- Producenci akwakultury i podmioty prowadzące działalność w zakresie chowu i hodowli ryb
Opis i efekty operacji:
Planowana operacja ma za zadanie przygotowanie i zrealizowanie kampanii promocyjnej dotyczące rozwoju rynku produktów pochodzących z przetwarzania tzw. ryb małocennych. Polska należy do krajów o niskim spożyciu ryb i owoców morza. W Polsce jest ona blisko dwukrotnie niższa od średniej unijnej. W 2019 roku spożycie ryb w Polsce wynosiło 13,10 kg/mieszkańca. Polacy chętniej jadają ryby morskie niż słodkowodne. Spożycie ryb zmniejszyło się o 0,6% w porównaniu do roku 2018. Jednakże nadal stanowiło 78,3% całkowitego spożycia ryb w Polsce. Konsumpcja ryb słodkowodnych wzrosła o 2,2%. Stanowiła 18,2% całkowitego spożycia ryb. Wobec malejących zasobów ryb morskich rosnąć powinno spożycie krajowych ryb pochodzących z akwakultury i rybołówstwa śródlądowego.
Głównym przesłaniem kampanii infor – prom będzie propagowanie spożycia ryb, a w tym przypadku niedocenianych, małocennych. Gatunki objęte działaniami są mało wykorzystywane w branży HoReCa, gdzie głównym surowcem nadal są ryby morskie. Biorąc jednak pod uwagę malejące żywe zasoby ryb morskich należy uwzględniać w branży gastronomicznej możliwość wykorzystania niedocenianych dotychczas ryb słodkowodnych. Należy wskazać, że prowadzenia działalności rybackiej jest uzależnione od wielu niezależnych czynników, które obiektywnie utrudniają możliwość kreowania rynku na ryby małocenne. Niemniej jednak działalność rybacka prowadzona przez lokalną społeczność w sposób zaplanowany i przemyślany, pozwalający na maksymalne i zrównoważone wykorzystanie cennych zasobów naturalnych. Możliwości dostaw należy skonfrontować z możliwościami popytu rynkowego. Można zauważyć, że dostawy są rozdrobnione i wymagają prowadzenia skomplikowanej strategii sprzedażowej opartej na wieloletnich kontaktach biznesowych i znajomości lokalnego rynku. Jednocześnie poszczególne gatunki znajdują różnorodnych odbiorców. Odbiorcami ryb są głównie firmy lokalne. Strategia sprzedaży polega na wieloletnim budowaniu indywidualnych relacji. Głównym źródłem przychodów lokalnych rybaków są gatunki z segmentu ryb małocennych, a przede wszystkim płoć i leszcz. Ryby te oferowane są do sprzedaży w formie nieprzetworzonej. Odbiorcami są lokalne zakłady przetwórcze oraz pośrednicy rozprowadzający ryby w lokalnych sklepach lub stoiskach sezonowych. Gatunki te nie są zbyt popularne wśród konsumentów, chociaż jak wykazały wstępne badania mają one swoich amatorów. Kolejnym ważnym gatunkiem jest okoń. Okoń oferowany jest do sprzedaży jako ryba cała nieprzetworzona. Odbiorcami jest kilka lokalnych, rodzinnych firm przetwórczych. Nie zauważono problemów ze zbytem, gdyż produkt ten jest poszukiwanym asortymentem także na zagranicznych rynkach. Podobnie sandacz.
Istotnym elementem kampanii jest nacisk na edukowanie konsumentów odnośnie możliwości wykorzystania w codziennej diecie ryb pochodzących z połowów śródlądowych lub produkowanych w systemie akwakultury. Dodatkowo operacja przyczyni się do poprawy wizerunku ryb małocennych, gdyż zgodnie z dostępnymi informacjami sama nazwa „ryby małocenne” posiada negatywny wydźwięk, co może sugerować towar o niższej jakości. Należy podkreślić, i to zostanie dokonane podczas kampanii, że ryby małocenne to wartościowy surowiec. Służyć temu będą projektowane zintegrowane i zróżnicowane działania w zakresie pokazania możliwości przetwarzania, dystrybucji z wykorzystaniem edukacji i promocji co w przyszłości doprowadzi do zaoferowania konsumentom nowych, spełniających ich oczekiwania produktów pochodzących z tych ryb. Założeniem projektu jest uświadomienie grupie docelowej (uczestnicy kampanii promocyjno-informacyjnej) poprzez porównanie walorów smakowych posiłków sporządzonych z niedocenianych ryb małocennych z posiłkami sporządzanymi z ryb cennych. Do osiągnięcia celu kampanii inform-prom. wytypowano trzy gatunki ryb małocennych (płoć, leszcz, okoń) oraz 2 gatunki ryb (sandacz, węgorz europejski).
Wartość operacji wynosi 9 499 999,99 zł w tym wartość kosztów kwalifikowanych wynosi 9 024 999,99 zł
Uzyskano dofinansowanie w kwocie 9 024 999,99 zł w ramach działania Świadomy konsument w zakresie Priorytetu 2. Wspieranie zrównoważonej działalności w zakresie akwakultury oraz przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rybactwa i akwakultury, przyczyniając się w ten sposób do bezpieczeństwa żywnościowego w Unii, obętego programem Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021 - 2027", zawartego w Programie Operacyjnym „Rybactwo i Morze" w tym współfinansowanie Unii Europejskiej w ramach EFMRA wynosi 6 317 499,99 zł
Adres strony programu: www.rybactwo.gov.pl
#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskiedlaRybactwa
#rybactwo
#EFRMA
CZYTAJ WIĘCEJ O PROJEKCIE: INFORMACJE O REALIZACJI PROJEKTU, GALERIA ZDJĘĆ ...
Polski Związek Wędkarski Okręg w Poznaniu otrzymał z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi materiały edukacyjny w postaci książeczek dla dzieci pt. „Rybki, Ryby i Rybeczki z morza, jeziora, stawu, rzeczki", które zostały przygotowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach prowadzonych działań informacyjno-promocyjnych programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa.
Otrzymane 200 szt. egzemplarzy niniejszej publikacje zostanie rozdysponowane do kół wędkarskich prowadzących szkółki wędkarskie w celach edukacyjnych, promowania i informowania najmłodszego pokolenia i jego rodziców/opiekunów o rybach, sektorze rybactwa i nowym programie Fundusze Europejskie dla Rybactwa, który w najbliższych latach będzie wspierał ten sektor.
CZYTAJ WIĘCEJ O PROJEKCIE: ZDJĘCIA
Książeczka do pobrania - wersja elektroniczna
Polski Związek Wędkarski Okręg w Poznaniu informuje o realizacji przedsięwzięcia
pn.: Wsparcie za dodatkowe koszty poniesione przez podmioty w sektorze rybołówstwa i akwakultury w związku z zakłóceniami rynku spowodowanymi prowadzoną przez Rosję wojna napastniczą przeciwko Ukrainie i jej wpływem na łańcuch dostaw produktów rybołówstwa i akwakultury, stosownie do § 43h-43l rozporządzenia w sprawie Priorytetu 5, zwaną dalej „operacją”.”
Celem operacji utrzymanie łańcucha dostaw produktów rybołówstwa i akwakultury
Planowane efekty operacji to uzyskanie wsparcia finansowego w ramach działania 5.3 „Środki dotyczące obrotu” za dodatkowe koszty poniesione przez podmioty w sektorze rybołówstwa i akwakultury w związku z zakłóceniami rynku spowodowanymi prowadzoną przez Rosję wojną napastniczą przeciwko Ukrainie i jej wpływem na łańcuch dostaw produktów rybołówstwa i akwakultury, zgodnie z treścią art. 68 ust. 3 rozporządzenia nr 508/2014 i utrzymanie łańcucha dostaw produktów rybołówstwa i akwakultury.
Wartość operacji wynosi 34 572,15 zł
Uzyskano pomoc finansową w kwocie 34 572,15 zł w formie rekompensaty, której wysokość została określona zgodnie z § 43h rozporządzenia w sprawie Priorytetu 5 "Wspieranie obrotu i przetwarzania", zawartego w Programie Operacyjnym „Rybactwo i Morze", w tym współfinansowanie Unii Europejskiej w ramach EFMR wynosi 25 929,11 zł
Zespół Szkół w Sierakowie im. prof. Maksymiliana Siły-Nowickiego Gmina Sieraków współpracując z Polskim Związkiem Wędkarskim Okręg w Poznaniu oraz z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu Zakładem Doświadczalnym Technologii Produkcji Pasz i Akwakultury w Muchocinie
informuje realizacji operacji w ramach działania 1.13. „Innowacje", o których mowa w art. 26 i art. 44 ust. 3 rozporządzenia nr 508/2014 zawartego w Programie Operacyjnym "Rybactwo i Morze"
pt.: „Opracowanie i testowanie innowacyjnych, zasobooszczędnych systemów badawczych parametrów środowiskowych oraz stanu ichtiofauny ze szczególnym uwzględnieniem populacji Coregonidów dla zrównoważonego środowiskowo rybactwa jeziorowego."
Celem operacji jest:
Wspieranie wzmacniania rozwoju technologicznego, innowacji i transferu wiedzy.
Planowane efekty operacji to:
Realizacja projektu przewiduje opracowanie założeń merytorycznych i koncepcji prac badawczych o charakterze naukowym i aplikacyjnym mających na celu ocenę parametrów środowiskowych oraz struktury i stanu ichtiofauny ze szczególnym uwzględnieniem populacji Coregonidów dla zrównoważonego środowiskowo rybactwa jeziorowego.
Służyć temu będzie:
• przygotowanie mobilnej, zasobooszczędnej infrastruktury badawczej i aplikacyjnej do oceny parametrów środowiskowych oraz stanu ichtiofauny ze szczególnym uwzględnieniem populacji Coregonidów dla zrównoważonego środowiskowo rybactwa jeziorowego - co będzie realizowane poprzez zakup samochodów, łodzi i wyposażenia służącego do prowadzenia połowów i badań.
• testowanie efektywności opracowanego systemu badawczego i aplikacyjnego do oceny parametrów środowiskowych oraz stanu ichtiofauny ze szczególnym uwzględnieniem populacji Coregonidów dla zrównoważonego środowiskowo rybactwa jeziorowego - co będzie realizowane poprzez przebrowadzenie badań empirycznych.
• zebranie i analiza danych służących do oceny jakości siedlisk oraz stanu ichtiofauny ze szczególnym uwzględnieniem populacji Coregonidów dla zrównoważonego środowiskowo rybactwa jeziorowego;
• scharakteryzowanie jakości siedlisk ichtiofauny oraz stanu populacji Coregonidów na południowej granicy naturalnego zasięgu występowania z wykorzystaniem innowacyjnych technik badawczych;
• opracowanie studium wynikowo-koncepcyjnego zawierającego wytyczne dla zasobooszczędnego, innowacyjnego i zrównoważonego środowiskowo rybactwa jeziorowego ze szczególnym uwzględnieniem populacji Coregonidów;
• upublicznienie wyników projektu – prezentacje na konferencjach branżowych oraz przygotowanie manuskryptów publikacji naukowych.
Całkowita wartość operacji wynosi 3.502.251,87 zł
Uzyskano dofinansowanie w formie zwrotu poniesionych kosztów kwalifikowanych operacji w wysokości do 100% tych kosztów.
Współfinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach EFMR wynosi 2.626.688,90 zł
CZYTAJ WIĘCEJ O PROJEKCIE: SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU, INFORMACJE O WYNIKACH PRAC BADAWCZYCH, ...
Polski Związek Wędkarski Okręg w Poznaniu współpracując z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu Zakładem Doświadczalnym Technologii Produkcji Pasz i Akwakultury w Muchocinie informuje realizacji operacji w ramach działania 2.1 „Innowacje", o których mowa w art. 26 i art. 44 ust. 3 rozporządzenia nr 508/2014 zawartego w Programie Operacyjnym "Rybactwo i Morze"
pt.: „Innowacyjny system rozrodu i wychowu karpiowatych ryb reofilnych w biologicznie efektywnej i niskoemisyjnej akwakulturze zachowawczej"
Celem operacji jest:
Wspieranie wzmacniania rozwoju technologicznego, innowacji i transferu wiedzy.
Planowane efekty operacji to:
W ramach realizacji operacji planuje się opracowanie oraz przetestowanie aplikacyjnego dla akwakultury zachowawczej innowacyjnego, technologicznie i metodycznie kompleksowego systemu utrzymania stad rodzicielskich, kontrolowanego rozrodu, efektywnego podchowu wylęgu i wychowu materiału zarybieniowego karpiowatych ryb reofilnych poprzez:
- wykonanie, dostosowanie i wyposażenie posiadanej infrastruktury badawczej,
- przeprowadzenie testów technologiczno-optymalizacyjnych,
- próba opracowania technologii akwakultury zachowawczej na potrzeby produkcji materiału zarybienowego karpiowatych ryb reofilnych,
- popularyzacja osiągniętych rezultatów badań naukowych.
Całkowita wartość operacji wynosi 6.442.487,21 zł
Uzyskano dofinansowanie w formie zwrotu poniesionych kosztów kwalifikowanych operacji w wysokości do 100% tych kosztów tj. w wysokości 5.944.002,79 zł. Współfinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach EFMR wynosi 4.458.002,09 zł
CZYTAJ WIĘCEJ O PROJEKCIE: SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU, INFORMACJE O WYNIKACH PRAC BADAWCZYCH, ...
Polski Związek Wędkarski Okręg w Poznaniu współpracując z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu Zakładem Doświadczalnym Technologii Produkcji Pasz i Akwakultury w Muchocinie oraz Tomaszem Zielaznym Gospodarstwo Rybackie w Słowikowe
informuje realizacji przedsięwzięcia
pn.: „Innowacyjna technologia wychowu młodocianych stadiów ryb jesiotrowatych o wysokim stopniu adaptacji do warunków naturalnych i seminaturalnych"
Celem operacji jest:
Wspieranie wzmacniania rozwoju technologicznego, innowacji i transferu wiedzy.
Planowane efekty operacji to:
W ramach realizacji operacji planuje się opracowanie technologii wychowu materiału zarybieniowego jesiotra ostronosego i syberyjskiego.
Wartość operacji wynosi 8.184.563,52 zł
Uzyskano dofinansowanie w kwocie 7.918.382,72 zł w ramach 2.1 „Innowacje", o których mowa w art. 47 rozporządzenia nr 508/2014, w zakresie Priorytetu 2. Wspieranie akwakultury zrównoważonej środowiskowo, zasobooszczędnej, innowacyjnej, konkurencyjnej i opartej na wiedzy. zawartego w Programie Operacyjnym „Rybactwo i Morze". Współfinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach EFMR wynosi 5.938.787,04 zł
CZYTAJ WIĘCEJ O PROJEKCIE: SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU, INFORMACJE O WYNIKACH PRAC BADAWCZYCH, ...
Polski Związek Wędkarski Okręg w Poznaniu informuje realizacji przedsięwzięcia
pn.: „Zakup środków transportu przeznaczonych do wewnętrznego transportu produktów rybnych pochodzących z własnych połowów i ich sprzedaży bezpośredniej"
Celem operacji jest:
Podnoszenie konkurencyjności i rentowności przedsiębiorstw w sektorze rybołówstwa, w tym floty łodziowego rybołówstwa przybrzeżnego oraz poprawa bezpieczeństwa lub warunków pracy.
Planowane efekty operacji to:
W ramach realizacji operacji planuje się zakup dwóch ciągników o mocy 70-80 KM wraz z ładowaczami czołowymi o ładowności 1,2-1,5 t oraz dwóch przyczep dwuosiowych o dopuszczalnej ładowności co 6-8 t z przeznaczeniem na transport wewnętrzny ryb pochodzących z własnych połowów na użytkowanych obwodach rybackich do punktów ich sprzedaży bezpośredniej.
Wartość operacji wynosi 441 742,20 zł
Uzyskano dofinansowanie w kwocie 220 871,10 zł w ramach działania 1.11. „Wartość dodana, jakość produktów i wykorzystanie niechcianych połowów" w zakresie Priorytetu 1 - "Promowanie rybołówstwa zrównoważonego środowiskowo, zasobooszczędnego, innowacyjnego, konkurencyjnego i opartego na wiedzy", zawartego w Programie Operacyjnym „Rybactwo i Morze" w tym współfinansowanie Unii Europejskiej w ramach EFMR wynosi 165 653,32 zł
CZYTAJ WIĘCEJ O PROJEKCIE: SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU, INFORMACJE O WYNIKACH PRAC BADAWCZYCH, ...
Polski Związek Wędkarski Okręg w Poznaniu informuje realizacji przedsięwzięcia
pn.: „Udostępnienie innowacyjnego oprogramowania do systemu szkoleń oraz platformy monitoringu środowiska."
Celem operacji jest:
Rozwój szkoleń zawodowych, nowych umiejętności zawodowych, uczenia się przez całe życie.
Planowane efekty operacji to:
W ramach realizacji operacji planuje się organizację cyklu szkoleń internetowych oraz wprowadzenie systemu alarmowania przed zagrożeniami środowiskowymi za pomocą innowacyjnego oprogramowania do systemu szkoleń i platformy monitoringu środowiskowego. W celu realizacji założeń projektowych zakłada się rozbudowę infrastruktury IT Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Poznaniu. Zadanie obejmuje zakup, dostawę i konfigurację serwera z urządzeniami aktywnymi i niezbędnymi licencjami oraz zakup komputerów przenośnych wraz z urządzeniami wielofunkcyjnymi i możliwością korzystania z internetu mobilnego dla kół wędkarskich działających na terenie Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Poznaniu.
Realizacja operacji umożliwi podjęcie szeroko zakrojonych działań edukacyjno-informacyjnych skierowanych do członków i sympatyków stowarzyszenia. Rozbudowa infrastruktury IT pozwoli na zapewnienie profesjonalnego zaplecza do realizacji zadań statutowych zarówno w zakresie działań edukacyjnych jak i mających na celu zapobieganie negatywnym skutkom zmian w środowisku oraz niszczycielskiej działalności człowieka. Zaplanowane w ramach operacji działania pozwolą na promowanie kapitału ludzkiego i stworzenie oddolnej sieci kontaktów.
Wartość operacji wynosi 872 427,18 zł
Uzyskano dofinansowanie w kwocie 744 804,42 zł w ramach działania 2.6. „Promowanie kapitału ludzkiego i tworzenie sieci kontaktów" o którym mowa w art. 50 Rozporządzenia 508/2014 w zakresie Priorytetu 2 - "Wspieranie akwakultury zrównoważonej środowiskowo, zasobooszczędnej, innowacyjnej, konkurencyjnej i opartej na wiedzy", zawartego w Programie Operacyjnym „Rybactwo i Morze" w tym współfinansowanie Unii Europejskiej w ramach EFMR wynosi 558 603,31 zł
CZYTAJ WIĘCEJ O PROJEKCIE: SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU, INFORMACJE O WYNIKACH PRAC BADAWCZYCH, ...
Polski Związek Wędkarski Okręg w Poznaniu informuje realizacji przedsięwzięcia
pn.: „Innowacyjne komponenty paszowe w żywieniu ryb reofilnych - optymalizacja oraz zwiększenie efektywności wychowu stadiów młodocianych.”
Celem operacji jest:
Wspieranie rozwoju technologicznego sektora akwakultury poprzez opracowanie innowacyjnych technologii produkcji pasz oraz receptur mieszanek paszowych pozwalających na samodzielne wytwarzanie pełnoporcjowych pasz ekstrudowanych z użyciem produktów z owadów dedykowanych dla ryb reofilnych. Transfer innowacyjnej wiedzy dotyczącej procesów i produktów do podmiotów akwakultury nie będących beneficjentem projektu w celu zwiększenia ich konkurencyjności rynkowej i możliwości w zakresie wykorzystania w praktyce wyników badań naukowych wnoszących nową jakość w wytwarzaniu pasz i podchowie ryb reofilnych.
Planowane efekty operacji to:
Operacja obejmuje realizację następujących zadań:
1. adaptacja i modernizacja pomieszczeń technologicznych w celu ich przystosowania do instalacji maszyn i urządzeń do wytwarzania innowacyjnych pasz dla ryb w skali eksperymentalnej;
2. zakup specjalistycznych maszyn i urządzeń do wytwarzania innowacyjnych pasz dla ryb metodą ekstruzji w skali eksperymentalnej;
3. wykonanie infrastruktury dedykowanej dla ryb reofilnych do testowania innowacyjnych pasz, tzn. obiektu funkcjonującego w systemie zwrotnych obiegów wody (RAS) z oddzielnymi modułami dedykowanymi dla każdego z gatunków ryb;
4. wdrożenie opracowanej technologii do akwakultury ryb reofilnych;
5. upublicznienie wyników projektu poprzez ich prezentację podczas cyklicznych konferencji krajowych oraz międzynarodowej konferencji, publikacje w czasopismach branżowych, publikacje naukowe w czasopismach recenzowanych; informacje o projekcie będą również umieszczane na stronie internetowej PZW Okręg w Poznaniu. W interesie zbiorowym związanym z realizacją projektu leży:
a. upowszechnianie wiedzy technologicznej i żywieniowej wśród podmiotów akwakultury, uczniów szkół średnich o profilu rybackim i studentów kierunków takich jak zootechnika, biologia i weterynaria.
b. uwzględnienie infrastruktury dydaktycznej służącej do zwiększenia zakresu upowszechnienia wyników projektu w ramach interesu zbiorowego obejmującego możliwość samodzielnego wdrożenia technologii poprzez podmioty niezwiązane z wnioskodawcą.
c. wdrożenie opracowanej technologii produkcji pasz i receptur akwakultury w gospodarstwie konsorcjanta pozwalające na weryfikację danych uzyskanych doświadczalnie i wytworzenie modelu produkcji, który będzie mógł być w sposób dobrowolny i nieodpłatny wprowadzone do praktyki hodowlanej.
d. ułatwienie praktycznego wdrożenia wśród innych podmiotów w obrębie szeroko rozumianego interesu zbiorowego poprzez: Publikacje na stronie internetowej projektu; Upowszechnianie na konferencjach naukowych; Publikację artykułu naukowego opisującego zarówno sposób wytworzenia, skład jak i wyniki stosowania pasz wytworzonych w trakcie projektu; Udział w projekcie uczniów Technikum Rybackiego w Sierakowie; Udział w projekcie studentów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu; Organizację szkoleń i kursów teoretycznych i praktycznych dla podmiotów działających w sektorze akwakultury. Podjęte działania upowszechniające wyniki projektu pozwolą na samodzielną produkcję pasz z użyciem białka owadów przez podmioty zainteresowane.
Wartość operacji wynosi 5.806.970,04 zł
Uzyskano dofinansowanie w kwocie 4.924.077,09 zł w ramachoperacji działania „Innowacje" o którym mowa w art. 47 rozporządzenia 508/20141 w ramach Priorytetu 2 - Wspieranie akwakultury zrównoważonej środowiskowo, zasobooszczędnej, innowacyjnej, konkurencyjnej i opartej na wiedzy, zawartego w Programie Operacyjnym „Rybactwo i Morze" w tym współfinansowanie Unii Europejskiej w ramach EFMR wynosi 3.693.057,81 zł
CZYTAJ WIĘCEJ O PROJEKCIE: SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU, INFORMACJE O WYNIKACH PRAC BADAWCZYCH, ...
Polski Związek Wędkarski Okręg w Poznaniu informuje realizacji przedsięwzięcia
pn.: „Modernizacja i usprawnienie obiektu chowu i hodowli ryb Polskiego Związku Wędkarskiego w Zaborówcu w zakresie poprawy warunków pracy, bezpieczeństwa pracowników i dobrostanu zwierząt."
Celem operacji jest:
Zwiększenie konkurencyjności i rentowności przedsiębiorstw z sektora akwakultury.
Planowane efekty operacji to:
Operacja ma za zadanie poprawić warunki socjalne, bezpieczeństwo pracy i dobrostan hodowanych zwierząt. Cel ten zostanie zrealizowany poprzez wymianę poszycia dachowego wykonanego z eternitu, wymianę aluminiowej instalacji elektrycznej, remoncie pomieszczeń socjalnych i wylęgarniczych, budowie bezodpływowego zbiornika na nieczystości, wykonania sanitariatów oraz zakupie maszyn usprawniających prace i utrzymanie dobrostanu na stawach i w budynku wylęgarni ryb. Operacja składać się będzie z następujących zadań:
Zadanie 1: Wymiana pokrycia dachowego na budynku wylęgarni
Zadanie 2: wymiana aluminiowej instalacji elektrycznej w budynku wylęgarni ryb
Zadanie 3: wykonanie i podłączenie bezodpływowego zbiornika na ścieki wraz z instalacją sanitarną oraz remont pomieszczeń wylęgarniczych i socjalnych
Zadanie 4: Minikoparka gąsienicowa typu Midi o mocy 39-47 kW - używana
Zadanie 5: Ciągnik jednoosiowy o mocy 20-25 KM przystosowany do prac o nachyleniu ≥60 stopni w komplecie z kosiarką bijakową o szerokości koszenia 100-130 cm wraz z wyposażeniem: elektryczny rozrusznik z elektryczną regulacją prędkości, koła z nakładkami z kolcami stalowymi, kołnierzem do ciężkich przystawek i zwiększonej szerokości osi
Wartość operacji wynosi 482 355,14 zł
Uzyskano dofinansowanie w kwocie 241 177,57 zł w ramach działania „Inwestycje produkcyjne w akwakulturę" o którym mowa w art. 448 rozporządzenia 508/2014 w zakresie Priorytetu 2 - Wspieranie akwakultury zrównoważonej środowiskowo, zasobooszczędnej, innowacyjnej, konkurencyjnej i opartej na wiedzy, zawartego w Programie Operacyjnym „Rybactwo i Morze" w tym współfinansowanie Unii Europejskiej w ramach EFMR wynosi 180 883,17 zł
CZYTAJ WIĘCEJ O PROJEKCIE: SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU, INFORMACJE O WYNIKACH PRAC BADAWCZYCH, ...
Polski Związek Wędkarski Okręg w Poznaniu informuje o realizacji przedsięwzięcia
pn.: „Modernizacja ośrodka zarybieniowego PZW w Zaborówcu w celu zwiększenia efektywności gospodarowania zasobami poprzez zmniejszenie zużycia wody, stworzenie systemu multitrofiznego oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.”
Celem operacji jest wspieranie ekosystemów związanych z akwakulturą, promowanie zasobooszczędnej akwakultury oraz propagowanie akwakultury o wysokim poziomie ochrony środowiska.
Planowane efekty operacji to modernizacji ośrodka wylęgarniczo-podchowowego w Zaborówcu poprzez stworzenie systemu recyrkulacji wody, zastosowania odnawialnych źródeł energii, wymiany cieplnej i zaawansowanego systemu multitroficznego. Stworzony system wykorzystujący zamknięty obieg wody do produkcji materiału zarybieniowego oraz odnawialne źródła energii spowoduje diametralne zmniejszenie ilości zużywanej wody oraz poprawi jej parametry fizyko-chemiczne. Ponadto Modernizacja obiektu doprowadzi do uniezależnienia się i samowystarczalności obiektu w produkcji energii elektrycznej.
Wartość operacji wynosi 315.214,56 zł
Uzyskano dofinansowanie w kwocie 157.607,28 zł w ramach operacji w zakresie działania 2.3 „Inwestycje produkcyjne w akwakulturę", w zakresie poddziałania „Efektywne gospodarowanie zasobami, zmniejszenie zużycia wody i chemikaliów, systemy recyrkulacji minimalizujące zużycie wody, o których mowa w art. 48 ust. 1 lit. e, i oraz j rozporządzenia nr 508/20141" w ramach Priorytetu 2 - Wspieranie akwakultury zrównoważonej środowiskowo, zasobooszczędnej, innowacyjnej, konkurencyjnej i opartej na wiedzy, zawartego w Programie Operacyjnym „Rybactwo i Morze", w tym współfinansowanie Unii Europejskiej w ramach EFMR wynosi 118.205,46 zł
CZYTAJ WIĘCEJ O PROJEKCIE: SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU, INFORMACJE O WYNIKACH PRAC BADAWCZYCH, ...
Polski Związek Wędkarski Okręg w Poznaniu informuje realizacji przedsięwzięcia
pn.: „Wyposażenie ośrodka chowu i hodowli ryb Polskiego Związku Wędkarskiego w Dąbrówce Kościelnej w instalację fotowoltaiczną w celu jego pełnego zabezpieczenia energetycznego”
Celem operacji jest montaż paneli fotowoltaicznych w ośrodku chowu i hodowli ryb Polskiego Związku Wędkarskiego Okręg w Poznaniu położonego w Dąbrówce Kościelnej. Celem operacji jest 100% zabezpieczenie obiektu w energię elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł energii.
Planowane efekty operacji to modernizacji ośrodka wylęgarniczo-podchowowego w Dąbrówce Kościelnej w zakresie pokrycia w 100% zapotrzebowania energetycznego ośrodka poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii - montaż paneli fotowoltaicznych.
Wartość operacji wynosi 108.000,00 zł
Uzyskano dofinansowanie w kwocie 54.000,00 zł w ramach operacji zakresie działania 2.3 „Inwestycje produkcyjne w akwakulturę”, w zakresie poddziałania zwiększenie efektywności energetycznej i odnawialne źródła energii, o których mowa w art. 48 ust. 1 lit. k rozporządzenia nr 508/20141 - w ramach Priorytetu 2 - Wspieranie akwakultury zrównoważonej środowiskowo, zasobooszczędnej, innowacyjnej, konkurencyjnej i opartej na wiedzy, zawartego w Programie Operacyjnym „Rybactwo i Morze” w tym współfinansowanie Unii Europejskiej w ramach EFMR wynosi 40.500,00 zł
CZYTAJ WIĘCEJ O PROJEKCIE: SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU, INFORMACJE O WYNIKACH PRAC BADAWCZYCH, ...
Menu
-
Wróć do Wiadomości -
Projekty dofinansowane ze środków UE -
Konferencje szkoleniowe – wzmocnienie potencjału organizacji działających na rzecz rybactwa -
Rekompensaty wodnośrodowiskowe 2023 - 2027 -
Kampania informacyjno - promocyjna "Bardzo cenne małocenne" -
Rybki, ryby i rybeczki z morza, jeziora, rzeczki – publikacja dla dzieci -
Wsparcie za dodatkowe koszty poniesione przez podmioty w sektorze rybołówstwa i akwakultury w związku z zakłóceniami rynku(...) -
Opracowanie i testowanie innowacyjnych, zasobooszczędnych systemów badawczych (...) -
Innowacyjny system rozrodu i wychowu karpiowatych ryb reofilnych w biologicznie efektywnej i niskoemisyjej akwakulturze zachowawczej -
Innowacyjna technologia wychowu młodocianych stadiów ryb jesiotrowatych o wysokim stopniu adaptacji do warunków naturalnych i seminaturalnych -
Zakup środków transportu przeznaczonych do wewnętrznego transportu produktów rybnych pochodzących z (...) -
Udostępnienie innowacyjnego oprogramowania do systemu szkoleń oraz platformy monitoringu środowiska. -
Innowacyjne komponenty paszowe w żywieniu ryb reofilnych - optymalizacja oraz zwiększenie efektywności wychowu stadiów młodocianych. -
Modernizacja i usprawnienie obiektu chowu i hodowli ryb Polskiego Związku Wędkarskiego w Zaborówcu w zakresie poprawy (...) -
Modernizacja ośrodka zarybieniowego PZW w Zaborówcu w celu zwiększenia efektywności gospodarowania zasobami (...) -
Wyposażenie ośrodka chowu i hodowli ryb Polskiego Związku Wędkarskiego w Dąbrówce Kościelnej w instalację fotowoltaiczną (...)